Code.Org İle Nasıl Kodlama Yapılır?

Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde öğrencilerimize kodlama öğretiyoruz. Peki öğrencilerimize kodlama öğretmek için nereden nasıl başlamamız gerekiyor?

İşte Hasan Ersoy hocamızın ders işleyişi.

"İlk olarak tahtaya büyük harflerle "PROGRAMLAMA" kelimesini yazıyorum ve bu kelimeden altına 3 tane ok çıkararak Algoritma, Döngü ve Değişken kavramlarını ekliyorum. Programlama kavramını açıklamaya çalışıyorum (Bilgisayarların aslında sanıldığı kadar akıllı olmadığını, bunun ispatı olarak siz hiçbir şey yapmadığınız sürece bilgisayarların da hiçbir şeyden yapmadan beklediğini, çünkü bizden bir komut beklediğini, bilgisayarı kullanmak için bilgisayarları programlamamız gerektiğini falan anlatarak).

Sonra youtube'da code.org'un yaptığı bir video var, o videoyu izletiyorum. O videoda bilgisayar programlamanın çok çeşitli yolları olduğunu, Scratch'in de bunlardan birisi olduğunu, teknoloji alanında önemli yerlerde bulunan insanların bu işe nasıl ve ne amaçla başladığını vurgulamış oluyoruz. Sonra code.org'da Öğrenciler için bölümünde hızlandırılmış kurs etkinliğini yapıyoruz (Angry Birds ile başlayan). Bu etkinlikler esnasında, verilen komutların sırayla yerine getirildiği, bu sıralamanın önemi ve sıralamadaki hatanın yol açabileceği sorunlar üzerinde duruyoruz.

Bu esnada devreye "Algoritma" kavramı giriyor. Sabah uyandıktan okula gelene kadar ki sürecin algoritması gibi somut örneklerle bu kavramı öğretmeye çalışıyorum). Bu code.org etkinliğinin ilerleyen aşamalarından birisinde "5 defa tekrarlayın" komutu geliyor ve burada da devreye Döngü kavramı giriyor. Sonraki hafta Scratch arayüzünü anlatıyorum.

Arayüzün ekran görüntüsünün fotoğrafını alıp, akıllı tahtadaki Antropi Teach programında içeri aktar diyerek, arayüzün fotoğrafı üzerinde işaretlemeler yaparak anlatmaya çalışıyorum. Vakit olursa ikinci derste ilk (ve en basit) uygulama ile devam ediyorum."

Sizde bilişim teknolojileri (bilgisayar bilimleri) dersinde ders işleyiş yöntemlerinizi hiç çekinmeden yorum formu ile paylaşabilirsiniz.
Google+ 'da Paylaş

1 yorum:

  1. "değişkenler" konusunda bardak örnekleri çok anlaşılır ve açıklayıcı oluyor. Aynı bardaklara farklı içeçeklerin girebileceği ile başlayıp somutlaştırınca değişkenler konusu hemen anlaşılabiliyor.

    YanıtlaSil