29 Temmuz 2017 Cumartesi

Bilgisayar Bilimi Dersi Yıllık Plan İçin Önerilerim

Merhabalar arkadaşlar. Bildiğiniz gibi liselerde artık bilgisayar bilimi dersi var. İstediğimiz gibi olmasa da hazırlık sınıfı olan anadolu liselerinin hazırlık sınıfında 4 saat zorunlu, sosyal bilimler liselerinin hazırlık sınıflarında 4 saat zorunlu, fen liselerinin 9 ve 10.sınıflarında 2 saat zorunlu, güzel sanatlar lisesinin 9,11,12.sınıflarında 2 saat seçmeli, spor liselerinde 11,12.sınıfta seçmeli olarak okutulacaktır.

2017-2018 eğitim öğretim yılında 9.sınıflar uygulanacak olan program gelecek yıl tüm sınıflarda uygulanacaktır.

Sizlere bu yazımda bilgisayar bilimi dersi yıllık planı hazırlarken hangi konuları seçmeniz gerekiyor bununla ilgili bilgiler vermek istiyorum. Umarım sizlere faydalı olabilirim.

 Bilgisayar bilimi dersi yıllık planı hazırlanırken yayınlanan öğretim programı mutlaka göz önüne alınmalı. Programda yer alan bilgilere göre KUR 1 ve KUR 2 şeklinde 2 adet kura ayrılarak kazanımlar belirlenmiştir. Yıllık plan hazırlarlanırken de kesinlikle bu kurlarda yer alan bilgilere göre hazırlanmalıdır.

1.Bilgisayar Bilimi Dersi Öğretim Programı tamamen problem çözme ve programlama konularına odaklanmıştır. İstenilen sınıfta kur yaklaşımı ile seçmeli olarak tercih edilir.

Ders kapsamında bilgisayarlar, tabletler ya da robot kitleri kullanılabilir. Farklı teknolojik alt yapıya sahip olan birey ve kurumlar öğretim programındaki farklı başlıkları tercih ederek uygulamalarını çeşitlendirebilirler.

2. Toplam iki kurdan oluşan bu dersin haftada 2 saat uygulanması öngörülen öğretim programı, Kur 1 seviyesinde temel konuları ele alarak metin tabanlı programlamaya giriş yapmaktadır. Bu düzeyde istenilen programlama dili seçilebilir (Phyton, C, Java vb.). Kur 2 düzeyinde ise programlama konusunun öğretimi için uygun olan tüm yaklaşımlar seçenekli olarak sunulmuştur.

3. Bilgisayar bilimi dersinin hangi sınıf düzeyinde olursa olsun öğrenci tarafından ilk kez seçilmesi durumunda Kur 1’e ait kazanımlar uygulanmalıdır. Dersin ikinci kez seçilmesi durumunda ise Kur 2’ye ait kazanımlar uygulanmalıdır. Ders ikinci kez seçildiğinde, öğrenci seviyesine, öğretmen niteliklerine ve teknik alt yapı olanaklarına bağlı olarak Kur 2’de yer alan 3 üniteden ikisi ya da sadece bir tanesi zümre öğretmenler kurulunca belirlenerek tüm yıl boyunca uygulanmalıdır.

4. Öğrencilerin programlamayı öğrenme sürecinde ağırlıklı olarak İnternet ortamındaki kaynaklardan yararlanmaları sağlanmalıdır.

Yukarıda yer alan KUR'daki bilgilere göre hazırlanması gereken yıllık plan aşağıdaki kazanımlara göre hazırlanmalıdır. 

Öğretim programında yer alan kazanımlara buradan ulaşabilirsiniz. PDF hali burada.

Hiç yorum yok: