Scratch Ders Notları 1

Bilişim teknolojileri ve yazılım (bilgisayar bilimleri) dersinde öğrencilerimize kodlama öğretmek için kullanılan scratch programı ile ilgili ders notudur.

PROGRAMLAMA 

Programlama, en genel tanımı ile, yapmasını istediğimiz işleri, bilgisayarın anlayabileceği şekilde komutlar vererek söylemektir.

Algoritma: Bilgisayarda yazacağımız bir programın çalışma adımlarını programa aktarabilmek için kullanılan temel yöntemlerden birisidir. Algoritma, bir problemin çözülmesi için gereken basit adımların sıralı olarak tanımlanmasını sağlar.

Akış Diyagramı: Algoritma ile belirlenen adımların grafiksel olarak gösterimidir.

Değişken: Program içinde belli değerlerin hafıza tutulmasını sağlayan ve bazı şartlara göre değeri değişebilen araçlardır. (Bir oyundaki puan değeri gibi)

SCRATCH İLE PROGRAMLAMA 

Scratch ile programlama, görsel olarak programlama temellerine dayanmaktadır. Programlama mantığı içinde gerek duyulan tüm yapılar, Scratch içinde görsel olarak sunulmaktadır. Scratch ana ekranında 4 bölüm vardır. Bunlar:

1-Kod Bölümü,

2-Kodlama Paneli,

3-Sahne ve Karakterler,

4-Araç Çubuğu Kod Bölümü: Ekranın en sonunda bulunan bölümdür. Bu bölümün üst kısmında, kullanabileceğimiz kodların grupları yer almaktadır. Bu gruplardan birisini seçtiğimizde, o gruba ait kodlar alt bölümde görünür. Kodlama Paneli: Ekranın ortasında yer alan bu bölüm, iki ayrı pencereden oluşur. Üst pencerede bulunan bilgiler, kullanılan karakterin ismi, yeri, yönü ve dönebilme yeteneğini gösterir. Alttaki pencere ise, 3 kısımdan oluşur.

1-Yazılar: Karakterlerimize vermek istediğimiz komutları, “Kod Bölümü”nden alıp “Yazılar” bölümünde bir araya getiririz. Bu bölümde eklediğimiz komutlara, karakterler sırasıyla uyar.

2-Kostümler: Karakterlere ait farklı görünümlerin eklendiği bölümdür. Bir karakterin farklı kostümlere bürünmüş görüntülerini bu bölümde ekleyip, bu kostümler arasında geçiş yaptırılabilir.

3-Sesler: Karakterimizin program içerisinde kullanmasını istediğimiz sesleri bu bölümde ekleriz. Ses eklemek için “İçeri Aktar” diyerek program içindeki sesleri kullanabileceğimiz gibi, “Kayıt” özelliği sayesinde ses kaydı da yapabiliriz.

Sahne ve Karakterler: Ekranın sağ üst bölümünde bulunan kısım “Sahne” olarak adlandırılır. Karakterlerin bulunduğu ve olayların gerçekleştiği bölümdür. Sahnenin sağ üst köşesinde bulunan ‘yeşil bayrak’, programı çalıştırmamızı sağlar. Yine sahnenin sağ üst köşesinde bulunan ‘kırmızı yuvarlak’ ise, çalıştırmış olduğumuz programı durdurmamızı sağlar. Sahnenin alt bölümünde bulunan kısım ise, “Karakterler” panelidir. Bu bölümde kendi hazırladığımız ya da program içinde var olan karakterleri kullanabiliriz.


 Araç Çubuğu: Ekranın üst bölümünde bulunan ve ekran boyunca uzanan bölümdür. Farklı amaçlar için kullandığımız çeşitli menüler ve butonlar içerir. Bu bölümde yer alan özellikler şunlardır:

*Dil seçeneği düğmesi sayesinde programın hangi dilde çalışacağını seçebiliriz.

*Çalışmayı Sakla düğmesi ile yaptığımız uygulamayı bilgisayarımıza kaydedebiliriz.

*Çalışmayı Scratch Sitesine Yükle düğmesi ile yaptığımız uygulamayı Scratch’in web sayfasına yükleyerek, diğer Scratch kullanıcıları ile paylaşabiliriz.

 *Dosya sekmesinde, yeni bir proje başlatabilir, projemizi kaydedebilir, daha önce yaptığımız projeleri açabiliriz.

*Proje Notları bölümünde, bizden sonra projeyi geliştirecek veya ekleme yapacak kişilere kodlar hakkında bilgi verebilir ve çeşitli açıklamalar yapabiliriz. Araç Çubuğunda bulunan diğer özellikler sırasıyla şöyledir:

*Karakter Çoğaltma Düğmesi: Sahnenizdeki karakterleri zahmetsizce çoğaltmak için kullanılır. Bu şekilde çoğaltılan karakterin tüm özellikleri orijinal olanla aynı olur.

*Karakter Silme Düğmesi: Oluşturmuş olduğumuz bir karakteri silmek için kullanılır. Düğme basılı iken karaktere tıklandığında karakter silinecektir.

*Karakter Büyütme Düğmesi: Karakterin boyutlarını büyütmek için kullanılır. Düğmeye bastıktan sonra karaktere tıklamanız, karakterin büyümesi için yeterlidir.

*Karakter Küçültme Düğmesi: Karakterin boyutlarını küçültmek için kullanılır. Düğmeye bastıktan sonra karaktere tıklamanız, karakterin küçülmesi için yeterlidir.

*Sahne Boyutunun Ayarlanması: Araç çubuğunun en sağında bulunan imleçler, sahne boyutunuzu ayarlamanızı sağlar. Çalışma için projelerinizi tasarlarken en ideal boyut en küçük olandır. Yazdığınız kod bloklarını denerken de, en büyük ya da orta seçeneğini seçmeniz hataları tespit etmede size kolaylık sağlayacaktır.
Google+ 'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder