9 Temmuz 2018 Pazartesi

Algoritma ve Akış Şeması Örnekler, Sunumlar

Algoritma ve akış diyagramı ile ilgili ders notu, sunum ve bir adet örneği sizlerle paylaşmak istedim. 5 ve 6.sınıf bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ile beraber, 9.sınıf bilgisayar bilimi dersinde sıklıkla işlenen konulardan birisi algoritma ve akış diyagramları konusudur.

Kısa kısa bilgiler verdikten sonra algoritma ve akış şeması ile ilgili ders notu ve sunumları aşağıdan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dosyalar Google Drive'a eklidir.

Algoritma Nedir? Akış Diyagramı Nedir?

Algoritma, herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir. Bilgisayarı programlarken, algoritmaları kullanırız. Kısaca şöyle düşünebilirsiniz bizler hayatımızda yer alan problemleri çözmek için nasıl yollar arıyorsak bilgisayarlarda aslında bizlerin kendilerine verdiğimiz komutları algoritmalar kullanarak çözmeye çalışıyorlar. Algoritma bir problemin adım adım çözülme sürecidir. Eğer çözüm için adım adım yollar izlenmezse, tüm olasılıklar değerlendirilemez ve algoritmamız da eksiklikler meydana gelir. Algoritma bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamına gelir.  Bir algoritmanın özellikleri şu şekildedir:

1) Başlangıcı olmalı
2) Basit olmalı
3) Problemin çözümünü, mümkün olan en az adım ile en kısa sürede gerçekleştirmelidir. Çok uzun algoritmalar hem zaman kaybı olarak hem de sistemi yorarlar.
4) Bitişi olmalı dır

Akış diyagramı , bir algoritmanın adımlarının mantıksal sırasını, adımların birbiri ile bağlantısını, bir işlemden diğerine nasıl gidileceğini belirten kontrol mekanizmalarını, özel bazı şekil ve sembollerle anlatan bir ifade biçimidir. Bu semboller sayesinde ilk olarak problemin çözüm süreci tam olarak belirlenir ve daha sonra kodlama işlemlerine geçilir. Eğer algoritma da herhangi bir eksik ya da yanlış yaptıysak bu akış şeması içerisinde çıkacaktır. Aşağıda bu semboller görülmektedir:

algoritma nedir, akış şeması nedir
Algoritma Nedir, Akış Şeması Nedir

Algoritma ve akış şeması ile ilgili sunumu ve örneği aşağıdan indirebilirsiniz.

Hiç yorum yok: