8 Mart 2019 Cuma

9.Sınıf Python Programlama Dilini Nasıl Öğretiyorum

9.sınıf bilgisayar bilimi dersi için öğrencilerime python programlama dilini öğretmeye çalışıyorum. İlk olarak şunu açık yüreklilikle söylemek gerekirse hazır bir bilişim sınıfı olmayınca akıllı tahtadan öğrencilerime ders anlatması zor olsa da dikkatlerini çektiğimi düşünüyorum ve dersi severek dinliyorlar. Hatta web sitemi ziyaret eden öğrencilerim bu yazımı okuyorlarsa kendilerine de ayrıca teşekkür ederim. Elimizde kısıtlı imkanlar olmasına rağmen dersi öğrenmek için gayret gösterip bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. En azında ellerinden geleni yapıyorlar. Kendilerine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

9.Sınıf Python Ders Notu ve Sunum

İnternet üzerinde araştırma yaptığını zaman python ile ilgili birbirinden farklı kalitede video ders, ders notu ve sunumlar illa ki bulabilirsiniz. Ben kendi öğrencilerimin seviyelerini de düşünerek bol örnekli bir sunum hazırladım. Sunum henüz tam olarak bitmedi. Bittiği zaman paylaşmayı düşünüyorum. Sunum içerisinde yer alan kodlar sayesinde öğrencilerimiz temel olarak python programlama dili ile kodlama mantığını anlayacaklar, kendilerini ilerletmek isteyenler ise kolay bir şekilde kendilerini geliştireceklerdir.Bilişim Sınıfı Olmayan Öğretmen Arkadaşlara Tavsiyelerim

Benim okulumda da bt sınıfı olmadığı için dersi işlerken öğrencilerim bazen sıkılabiliyorlar. Açıkçası onlara da hak veriyorum. Karşılarında soyut olan bir şey var anlamak için çaba sarf ediyorlar. Ders anlatımımı bitirdikten sonra bir kaç uygulama buldum. Cep telefonu ve tablet ile oldukça verimli çalışıyorlar. Bunlardan birisini derste öğrencilerim ile kullanacağım. Öğrencilerim benim derslerimde telefonlarını kullanabilecekler bunun için idareden gerekli izinleri alacağım. Daha sonra aşağıda olan iki uygulamadan herhangi birisi ile benim ekrana yazdığım kodları telefonlarında uygulama şansları olacak. Eğer sizin de böyle imkanınız varsa kesinlikle denemenizde bence fayda var.
Evet arkadaşlar ben yukarı da yer alan uygulamalardan birincisini kullanmayı düşünüyorum. Açıkça söylemek gerekirse çok iyi bir uygulama. Telefona daha önce indirip denedim oldukça stabil bir şekilde çalışıyor. Kesinlikle tavsiye ederim. Bu arada sınav öncesi öğrencilerinizin python konusunu tekrar etmesi için aşağıda yer alan testleri de mutlaka çözmelerini öneririm.

PYTHON TESTLERI


1 yorum:

yahil dedi ki...

Siteniz hem dolu hem güncel teşekkürler.
hocam bende ilkkez bu sene anlatacam sunu ve diğer vb. konularda yardımcı olabilirmisiniz.mail veya tel ile iyi çalışmalar.