15 Ekim 2019 Salı

Algoritma Nedir ? Akış Diyagramları Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayar Bilimleri sitemizin ilk yazısı kodlama dersinde işe yarayacak en önemli ve en temel konu olan algoritma ve akış diyagramları konusu olsun istedim. Bu konuyu elimden geldiğince sizlere basit ve anlaşılır seviyede anlatmaya çalışacağım siz de öğrencilerinize aktarırken umarım zorlanmazsınız. Algoritma ve akış diyagramları konusu 5,6,7,8 ve 9.sınıf öğrencilerine bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ile beraber bilgisayar bilimi dersinde de anlatılan konular içerisinde kendisine yer bulmaktadır.

Algoritma Nedir?


Algoritma yapılacak işlemleri belirli bir sıra ve adımda yapmak demektir. Kodlama (programlama) yapmadan önce ilk olarak yazacak olduğunuz programın algoritmasını yapmalı ve akış diyagramını oluşturmanız gerekmektedir. Algoritma programlamanın, kodlamanın olmazsa olmazıdır. Eğer algoritmayı iyi bir şekilde oluşturmazsak yazacağımız program çalışmayabilir çalışırsa bile hatalı bir şekilde çalışabilir.

Algoritma sözcüğü, Özbekistan'ın Harezm, bugünkü Türkmenistan'ın Hive kentinde doğmuş olan Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Hârizmî 'den gelir

Akış Diyagramı Nedir?


Algoritma içerisinde yer alan işlemleri birbirine bağlayan ve genelde oklarla gösterilen şemalara akış diyagramı denir. Akış diyagramları algoritmanın bir bütün olarak görülmesi açısında çok önemlidir.


Basit olarak bir program kodlamaya başlamadan önce ilk olarak neyi nasıl yapacağınızın kararını vermeniz gerekiyor. Daha sonra kodlama kısmına geçmeniz gerekiyor. Hemen dur bilgisayarın başına geçeyim kod yazayım demekle bu işler maalesef olmuyor :) Aşağıda sizler için verilen bazı algoritma ve akış şeması örneklerine bakabilirsiniz.

Algoritma ve Akış Diyagramı ÖrnekleriYukarıda gördüğünüz gibi iki adet algoritma ve bu algoritma içerisinde yer alan işlemleri gösteren akış diyagramları var. Bir algoritma mutlaka bir başla komutu ile başlar ve dur komutu ile de sona erer.

Basit Bir Algoritma Örneği 

1- Tencereyi ocağa koy

2- Tencerenin içerisine su koy

3- Doğalgazı aç

4- Su kaynayana kadar bekle

5- Su kaynamaya başladıysa makarnayı tencereye dök

6- Makarnalar pişene kadar bekle

7- Makarnalar piştiyse makarnaları süzgece dök

8- Tencere içine salça ve yağ ekle

9- Makarnayı tekrar tencereye dök

10- Birkaç dakika pişir

11- Servis et

Yukarıda yer alan örnekte görüldüğü basit bir yemek pişirme algoritması var. Bu algoritma ile özellikle 5 ve 6.sınıf öğrencilerine bu konuyu kolay yoldan anlatabilirsiniz. Dersin sonunda mutlaka öğrencilerinizden konuyla ilgili bir algoritma oluşturmalarını isteyiniz.

İlerleyen konularda ise öğrencilerimiz ile birlikte yapacağımız code.org, mblock ve scratch çalışmaları ile uygulamaları sizler ile paylaşıyor olacağız.

Hiç yorum yok: